Erişkinlerde Ortodonti Tedavisi

  Erişkinlerde Ortodonti Tedavisi İstanbul

  Diş ve çene bozukluklarından kaynaklanan problemler, her yaştan birey için sorun olabilir. Diş ve çene bozuklukları, çoğunlukla genetik sebeplerden kaynaklanır. Bu nedenle erken yaşta kendini belli eder. Zamanında tedavi edilmeyen bozukluklar ise, yetişkinler için günlük yaşamı olumsuz etkileyen bir problem haline gelebilir. Bu problemler öncelikle özgüven eksikliği olarak kendini gösterir. Diş problemlerinden yakınan kişiler, topluluk içinde rahat gülümseyemediği için sosyal ilişkilerinde ve iş yaşamında kendini mutsuz hissedebilir. Ayrıca, çapraşık diş yapısı; dişlerin çürümesini ve aşınmasını hızlandırarak erken diş kayıplarına neden olabilir. Erişkinlerde ortodonti tedavisi İstanbul, kişinin hayatını olumsuz etkileyen ve psikolojik ve fiziki sıkıntıları ortadan kaldırır. Güzel bir gülümsemenin ve sağlıklı dişlerin mimarıdır. Ortodontik tedavi için ideal dönem çocukluk dönemi olsa da erişkinler de ortodontik tedavi görebilirler. Bu noktada önemli olan, iyi bir diş hekiminin rehberliğinde doğru tedavi yönteminin uygulanmasıdır.

  Yetişkinlerde Ortodonti Tedavisi Uygulanabilir mi?

  Yetişkinlerdeki ortodonti tedavisi:

  • Yanlış konumlanan dişleri ve çarpık dişleri düzeltmek ve estetik bir hale getirmek
  • Kapanış bozukluklarını düzenlemek
  • Kaybedilmiş diş boşluklarını doldurmak
  • Damak yarığını tedavi etmek
  • Çene bozukluklarını gidermek
  • Diş gıcırdatma şikâyetlerine çözüm bulmak amacıyla yapılmaktadır.

  Yetişkinler İçin Ortodonti Tedavileri Nelerdir?

  Yetişkinlerde estetik görünümün korunması için farklı ortodontik tedavi yöntemleri tercih edilebilir. Diş hekiminiz, genel muayeneyi yaptıktan sonra mevcut diş kayıplarını, yirmi yaş dişlerinin durumunu ve genel diş yapınızı değerlendirerek sizin için uygun tedavi yöntemine karar verir.

  Lingual Ortodonti

  Dişlerin iç kısmına sabitlenen tellerle yapılan bu tedavide diş telleri dışarıdan görünmez. Bu durum, yetişkinlerin bu tedaviyi tercih etmesindeki en büyük etkenlerden biridir. Lingual ortodonti uygulamasında kişinin diş tellerine alışması, diğer tel uygulamalarına göre daha uzun sürebilir. Alıştıktan sonra ise tedavisine rahatça devam edebilir. Dişlerin estetik görünümü korunduğu için yetişkinlerin sıkça tercih ettiği bir ortodontik tedavi yöntemidir.

  Self Ligating Braketli Ortodonti (Hızlı Ortodontik Tedavi)

  Klasik diş teli uygulamasında teli braketlere bağlamak için tel ligatürler kullanılır. Bu ligatürler, sürtünmeye sebep olur ve ortodontik tedavide görülen yan etkilerin artmasına sebep olur. Self ligating braketli ortodontik tedavide ise braketin kapağı kapatılarak braket slotuna yerleştirilen tel, daha serbest durur. Bu da ortodontik tedavinin yan etkilerinin azalmasına ve dişin daha hızlı hareket ederek ideal konumunu almasına yardımcı olur. Aynı zamanda kendinden bağlanan braket sistemlerinde tel görünümü daha az olduğu için yetişkinlere daha uygun bir ortodontik tedavi seçeneği de sunar.

  * Eğer vakanın kendi diş yapısından ya da bozukluğun sebeplerinden kaynaklı olarak kendinden bağlanan braket uygulaması yapılamıyorsa tedaviye klasik braketlerle devam edilebilir. Bu durumda, yetişkin bireyler dişin kendi rengiyle uyumlu porselen ya da seramik braket çeşitlerini tercih ederek diş telinin daha az göze çarpmasını sağlayabilirler.

  Telsiz Ortodonti (Invisalign Tedavisi)

  Günümüzde en çok tercih edilen ortodontik tedavi yöntemlerinden biri olan Invisalign, dişlere takılan şeffaf bir plak ile tedavinin tamamlanmasıdır. Takılıp çıkarılabilen şeffaf plaklar, tel görünümü olmadan ortodontik tedavinin yapılmasını sağlar. On beş günde bir yenilenerek kullanılan şeffaf plaklar siz söylemediğiniz sürece çevreniz tarafından fark edilmez. Yetişkinler tarafından en çok tercih edilen ortodontik tedavi yöntemi olan invisalign tedavisinde hastanın yeme-içme konusunda da herhangi bir yasağı yoktur.

  Ortognatik Cerrahi

  Yetişkinlerde çene uyumsuzluğu, çenenin önde ya da geride olması gibi durumlarda ortodontik tedavi için geç kalınmış olabilir. Bu durumda ortognatik cerrahi tekniğiyle çeneler arası uyum düzeltilebilir. Ortognatik cerrahiden önce dişler ortodontik tedavi ile düzeltilir. Sonrasında çene kemikleri cerrahi işlem ile doğru konuma getirilir. Cerrahi sonrası çeneler yeni konumuna alışana kadar teller ağızda bir süre daha kalabilir.


  Şimdi Ara!
  Yol Tarifi