Lingual Ortodonti İstanbul

  Lingual Ortodonti İstanbul

  Ortodontik tedavi sürecinde kişinin çene yapısına ve bozukluğun türüne göre farklı apareyler kullanılabilir. Diş telleri, şeffaf plaklar ve tedavinin ardından dişlerin sabitlenmesini sağlayan pekiştirici apareyler bunların başında gelir. Halk arasında “görünmez diş teli” olarak bilinen lingual ortodonti tedavisi de ortodonti tedavisinde sıkça kullanılan yöntemlerden biridir.

  Lingual Ortodonti Nedir?

  Öncelikle lingual ortodontinin ne olduğunu açıklamak gerekirse; çoğunluk tarafından “görünmeyen diş teli” olarak bilinen tedavi yöntemi lingual ortodonti uygulamasıdır. Dişlerin iç kısmına braketlerle tutturulan diş telleri, dişlerdeki çapraşıklığı düzelterek estetik bir gülümsemeye sahip olmanıza yardımcı olur.

  Lingual Ortodonti ve Şeffaf Plak (Invisalign) Arasındaki Farklar Nelerdir?

  Günümüzde teknolojinin ilerlemesiyle birlikte sık kullanılan ortodontik tedavi yöntemlerinden biri de şeffaf plakalardır. Lingual ortodonti tedavisinde de tellerin görünmez olması, bu tekniğin şeffaf plak ile farkı konusunda akılda soru işaretleri oluşturabilir. Lingual ortodontide kullanılan teller tıpkı dışarıdan tellerde (labial teknik) olduğu gibi sabittir. Şeffaf plakalar ise çıkarıp takılabilir. Estetik kaygılar nedeniyle diş tellerinin görünmesini istemeyenler, diş bozukluğunun seviyesine ve doktorun yönlendirmesine göre lingual tedavi yöntemini ya da şeffaf apareyleri tercih edebilirler.

  Lingual Ortodonti Tedavisi Neden Yapılır?

  Lingual tedavi yönteminin tercih edilmesindeki en büyük nedenlerden biri; estetik olarak daha çok tercih edilmesidir. Özellikle yetişkin bireyler, iş ve sosyal yaşamlarını olumsuz etkileyeceği düşüncesiyle diş teli kullanmaktan kaçınabilirler. Bu durumda, estetik görünümü bozmayan alternatif ortodontik uygulamalar tercih edilebilir. Lingual ortodontik tedavi bunlardan biridir. Şeffaf plaklar genellikle hafif ya da orta şiddetteki bozukluklar için kullanıldığından daha etkili bir tedaviye ihtiyaç duyan kişilere lingual tedavi uygulanabilir. Lingual ortodonti tedavisinde diş telleri dişin iç kısmında kaldığı için sadece diş telini kullanan kişi tarafından hissedilir.

  Lingual Ortodonti Tedavisi Kimlere Uygulanır?

  Ortodonti tedavisinde kullanılan yöntemlerin hepsi öncelikle diş hekiminizin sizin için uygun gördüğü tedaviye göre belirlenir. Ortodonti uzmanı uygun gördüğü taktirde lingual ortodonti tedavisi:

  • Dişler içerisinde öne doğru kayması olan bireyler,
  • Alt- üst çene dengesizliği bulunan bireyler,
  • Dişleri önde kapanan bireyler,
  • Estetik kaygısı bulunan bireyler,
  • Genel ortodontik problemlere sahip olan bireyler,
  • Diş gıcırdatma alışkanlığı bulunan bireyler,
  • Derin kapanışı olan ve alt çenede çapraşıklığı olan bireyler
  • Ön dişlerinde çarpmaya bağlı travma ya da hassasiyet bulunan bireylere uygulanabilir.

  Lingual Ortodonti Tedavisi Ne Kadar Sürer?

  Ortodontik tedavilerin hepsinde olduğu gibi tedavinin süresinde kişinin durumu belirleyici etkendir. Diş hekiminiz, dişlerinizin takibini yaptığı süre boyunca diş tellerinin ne kadar ağzınızda kalacağına karar verir. Fakat lingual ortodonti tedavisinin, labial tedavi yani dişlerin dışına uygulanan tel tedavisinden süre olarak bir farkı yoktur. İki tedavinin de amacı aynıdır. Kişinin tedavi sürecinde yediklerine dikkat etmesi, yiyeceklerden kaynaklı telin zarar görmemesi ve ağız bakımı tedavi süresini olumlu ya da olumsuz etkileyebilir.

  Lingual Ortodonti Tedavisi İstanbul Fiyatları Nelerdir?

  Lingual ortodonti İstanbul tedavisi, her bir braket kişiye özel, teker teker hazırlandığı için klasik diş teli tedavisine göre biraz daha pahalıdır. İstanbul lingual ortodonti tedavisi için alacağınız fiyatlar, diş ve çene yapınızın ihtiyaçlarına göre değişmektedir. Lingual ortodonti tedavisi İstanbul kliniklerinde yaptıracağınız tedavi boyunca yenilenmesi gereken apareyler ve tedavinin seyri de fiyatlarda değişikliğe sebep olabilir. Tedaviye başlamadan önce diş hekimleri dişlerinizin ölçüsünü alır ve lingual ortodonti tedavisinde kullanılan apareylerin tasarımına başlanır. Tedavide incognito braketler ya da Win Lingual braketler kullanılabilir. Doktorunuzun önereceği braketler, kullanılan malzemenin türü, kalitesi ve tedaviden sonra kullanılacak pekiştirme apareyleri de lingual ortodonti tedavisi İstanbul kliniklerinde verilecek fiyatları etkileyecektir.


  Şimdi Ara!
  Yol Tarifi