Ortodontik Tedavinin Hızlandırılması

  Ortodontik Tedavinin Hızlandırılması İstanbul

  Ortodontik tedavide, dişlerin uygun ortodonti apareyleri ile düzeltilip ideal dizilimi alması hedeflenir. Dişlerin hareket etmesine ve kemik yapısının değiştirilmesine dayanan bu tedavi süreci vakanın durumuna göre uzun sürebilmektedir. Çocukluk döneminde tedaviye başlandığı zaman tedavinin süresi kısalır. Yetişkinlerde ise kemik gelişimi durmuş olduğundan, tedavi süresi daha uzun olabilmektedir. Ortodontik tedaviden çekinen hastaların birçoğu tedavi çok uzun sürdüğü için tedaviye başlamayı ertelemektedir. Oysaki günümüz teknolojisi, ortodontik tedaviyi hızlandıran farklı seçenekler sunmaktadır. Bununla beraber hastanın tedavi sürecindeki dikkati, ağız bakımına özen göstermesi ve düzenli kontrollerini yaptırması da tedavi sürecini doğal yoldan hızlandıran etkenlerdir.

  Ortodontik Tedavinin Hızlandırılması Mümkün mü?

  Evet, mümkündür. Ortodontik tedavinin hızlandırılması İstanbul iki şekilde olabilir. Birincisi; güncel teknolojilerle yapılan yeni uygulamalar sayesinde ek tedavilerin uygulanması ya da “fastbraces” adını verdiğimiz tellerin tercih edilmesiyle. İkincisi ise kişinin tedavi sürecini hızlandıracak dikkati göstermesiyle. Ortodontik hastalıklar;

  • Parmak emme, tırnak yeme,
  • Uzun süre yalancı emzik kullanma,
  • Genetik faktörler,
  • Erken diş kayıpları

  gibi sebeplere bağlı olarak oluşabilmektedir. Bu etkenlerin oluşturduğu bozukluğun türüne, kişinin yaşına ve tedavi sürecini etkileyen diğer faktörlere bakılarak kişinin tedavisi hızlandırılabilmektedir. Eğer siz de tedaviyi kısa sürede bitirmek istiyorsanız hızlandırılmış ortodontik tedavi yöntemleri hakkında diş hekiminizle konuşabilir; size uygun tedavi yöntemine birlikte karar verebilirsiniz.

  Piezocision Nedir?

  Ortodontik tedavi sürecini hızlandıran yöntemlerden biri “piezocision” olarak adlandırılan ufak cerrahi müdahaledir. Piezocision tedavisi, lokal anestezi altında yapılır. Tedavi sırasında diş etlerine ultrasonik cihazlarla küçük titreşim dalgaları verilir. Yaklaşık 10 dakika içerisinde tamamlanan bu basit işlem, ortodontik tedavi sürecini yaklaşık 3-4 ay hızlandırıyor. Tedavi süresini vakanın durumuna ve dikkatine göre %30-40 oranında kısaltabiliyor.

  Fastbraces Diş Teli (Hızlı Diş Teli) Tedavisi Nedir?

  Ortodontik tedavi sürecini hızlandıran bir diğer uygulama da “fastbraces” olarak adlandırdığımız hızlı diş teli uygulaması. Bu uygulama diş telinin kendi özelliği sayesinde diş teli tedavisini hızlandırıyor. Fastbraces tekniğinin diğer diş teli uygulamalarından farkı, tedavi başlar başlamaz telin hem dişleri hem de diş köklerini hızlı bir şekilde düzeltmeye başlaması. Fastbraces uygulaması, diş yapısı uygun görüldüğü sürece, çocuklar, yetişkinler ve yaşlılarda uygulanabiliyor.

  Ortodontik Tedaviyi Hızlandırmak İçin Ağız Bakımı Nasıl Yapılmalı?

  Uygulanan tedavinin türü tedaviyi hızlandırsa da hızlandırılmış ortodontik tedavi apareyleri de özenli kullanıma ihtiyaç duyar. Dolayısıyla hasta tedavi sürecinde klasik diş telinde olduğu gibi ağız bakımına ekstra dikkat etmelidir. Diş tellerinin kırılması veya herhangi bir şekilde zarar görmesi tedavi sürecini uzatacaktır. Diş telini kullandığınız süre boyunca;

  • Kabuklu ve sert yiyecekleri tüketmekten kaçınmalı
  • Asitli ve şekerli içecekleri mümkün olduğunca az tüketmeli
  • Dışarıdan gelecek darbelere karşı kendinizi korumalı
  • Her yemekten sonra dişlerinizi fırçalamaya özen göstermelisiniz.

  Çapraşık dişler, diğer dişlere oranla arasında çok daha fazla yiyecek artığı biriktirdiği için diş teli kullanan kişilerin diş bakımına özen göstermesi gerekmektedir. Bu süre boyunca yemek artıklarının braketlerin arasında birikmemesi için normal diş fırçaları yerine ortodontik diş fırçalarını ve ara yüz fırçalarını kullanarak dişlerinizi temizleyebilirsiniz. Randevularınıza düzenli gitmeniz de tedaviyi aksatacak olası risklerin önüne geçmenize yardımcı olacaktır.

  Hızlandırılmış Diş Teli Tedavisi Fiyatları Nelerdir?

  Ortodontik tedaviyi hızlandırmak için kullanılan yöntem ve tedavinin süresi, hızlandırılmış diş teli tedavisinin fiyatlarını değiştirebilmektedir. Dişinizin ihtiyaçlarına göre diş hekiminiz size hızlandırılmış diş tedavisi için farklı fiyatlar verebilir.


  Şimdi Ara!
  Yol Tarifi