Telsiz Ortodontik Tedavi

Telsiz Ortodontik Tedavi İstanbul

Gelişen teknoloji, ortodonti tedavisinde, tedavi sürecini kolaylaştıran ve hastaların endişelerini ortadan kaldıran birçok yeniliği de beraberinde getiriyor. Bunlardan birinin de telsiz ortodontik tedavi yöntemi olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle diş telinin görüntüsü nedeniyle ortodontik tedaviyi erteleyenler için oldukça iyi bir fırsat olan telsiz ortodontik tedavi, İstanbul ortodonti kliniklerinde ve diğer birçok şehirde giderek yaygınlaşmaya başladı.

Görüntüsü nedeniyle diş teli kullanmak istemeyen ya da zamanında tedavisini ertelemiş kişiler hatta küçük çocuklar bile telsiz ortodontik tedaviyle sağlıklı gülüşlere sahip olabiliyor. Yetişkin bireylerde kullanımı gün geçtikçe artan telsiz ortodontik tedavi, estetik görünümünün dışında başka avantajlara da sahip. Bu yazıda, ortodonti tedavisi görmek isteyen fakat diş tellerinin görüntüsü nedeniyle tedavisini erteleyenlere alternatif çözüm sunan telsiz diş tedavisi hakkında detaylı bilgi vereceğiz.

Telsiz Ortodontik Tedavi Nedir?

Telsiz ortodontik tedavi İstanbul, dişe sabitlenen braketler ve diş telleri olmadan dişteki çapraşık görünümün düzeltilmesini amaçlayan yeni nesil bir ortodonti tedavisidir. Tedavide diş teli ve braketler yerine şeffaf apareyler kullanılır. “Şeffaf plak” olarak bilinen bu apareyler, diş telleri ile aynı görevi görür. Doğrudan dişlerin üzerine takılarak kullanılan şeffaf alignerlardaki her bir plak, dişinizde 0,5 mm’lik bir harekete neden olur. Böylece dişlerin ideal görünümüne kavuşmasına yardımcı olur. Invisalign adı verilen şeffaf plaklar nedeniyle bu tedavi günümüzde “invisalign tedavisi” olarak da anılmaktadır.

Şeffaf Plaklar Dişlerimde Belli Olur mu?

Diş telinin görünümünden rahatsız olanların sıkça tercih ettiği şeffaf alignerler hakkında bilgi almak isteyenlerin aklına gelen ilk soru; plakların dişler üzerinde belli olup olmadığıdır. Eğer diş teli görünümünden rahatsız oluyorsanız; şeffaf plakları gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Siz söylemediğiniz sürece hiç kimse dişinizde ortodontik bir apareyin olduğunu anlamayacaktır.

Şeffaf Alignerlar Nasıl Üretiliyor?

Günümüzde birçok alanda kullanılan CAD/CAM programları, ortodontik tedavi sürecini de kolaylaştırılıyor. Dişinizden alınan ölçünün 3D modelleme ile simüle edilmesi sonucunda apareyler istenilen ölçü ve özelliklerde hazırlanabiliyor. Her bir plak, 0,5 mm ile 1 mm arasında hareket ettirilerek özel olarak tasarlanır ve hasta için özel olarak üretilir.

Invisalign Tedavisine Nasıl Başlanır?

Invisalign diş hekimi onay verdikten sonra hemen başlayabilirsiniz. Diş hekiminiz gerekli muayeneyi yapıp önlemlerini aldıktan sonra tedaviniz başlar. Dişlerinizin ölçüsü alınır ve alignerlarınız size teslim edildiği anda kullanmaya başlayabilirsiniz. 

Şeffaf Plaklar Sadece Gündüz ya da Gece Takılabilir mi?

Invisalign tedavisinin etkili olabilmesi için şeffaf apareyin en az 21 saat ağzınızda kalması gerekmektedir. Bu nedenle apareyi yalnızca yemek yerken çıkarmanız tavsiye edilir. Bunun dışında özel günlerde ya da önemli toplantılarınızda, çok sık olmamak koşuluyla, apareyi çıkarabilirsiniz.

Şeffaf Plaklar Sağlığa Zararlı mı?

Tıbbi kullanıma özel olarak üretilen materyalin sağlığa herhangi bir zararı bulunmuyor. Apareyler, özel termoplastik materyalden üretilir ve temizliği doğru yapıldığı sürece sağlık için herhangi bir tehdit oluşturmaz.

Invisalign Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Telsiz ortodontik tedavinin süre bakımından diş teli kullanmaktan farkı yoktur. Ancak telsiz olması, kullanılan aparatın sürekli çıkarılabileceği anlamına gelmez. Şeffaf plakları tıpkı tel kullanır gibi düzenli olarak takmanız ve yalnızca yemek yerken çıkarmanız tavsiye edilmektedir. Aksi halde tedavinin süresi uzayabilir.

Herkes Telsiz Ortodontik Tedavi Yaptırabilir mi?

Invisalign tedavisi, her yaşta yaptırılabilir. Fakat daha çok estetik kaygılarından dolayı yetişkinler tarafından tercih edilmektedir. Çene ile ilgili bozuklukların olduğu durumlarda da Invisalign tedavisi yetersiz kalabilir. Bu nedenle güvenilir bir diş hekiminin tavsiyeleri ile size uygun olan tedaviyi uygulamanız ve Invisalign konusunda uzman olan diş hekimlerine muayene olmanız oldukça önemlidir.

Telsiz Ortodontik Tedavi Fiyatları Nelerdir?

Telsiz ortodonti tedavisinde uygulanan invisalign tekniği, diş teli tedavisine göre biraz daha pahalıdır. Tedavi sürecinde sadece alt çene ya da üst çeneye invisalign plak uygulaması yapılabilir ya da her iki çeneye de şeffaf apareyler uygulanabilir. Bu nedenle invisalign tedavisinin fiyatları tedavinin kapsamına göre değişmektedir.


Şimdi Ara!
Yol Tarifi